Radslavská přilba

17. ročník

V sobotu 7. a v neděli 8. dubna 2018 se uskutečnil již 17. ročník mezinárodní noční soutěže hasičské všestrannosti „Radslavská přilba“. Svému označení mezinárodní dostála mírou vrchovatou. Již tradičně se soutěže účastnila slovenská družstva, konkrétně z obcí Raslavice, Zlaté a Sveržov, jehož tým přijel obhajovat loňské prvenství. Po roční přestávce si akci nenechala ujít ani dvě družstva polských strážáků z Opolského vojvodství. Dorazily týmy z Chrzelic a Zieliny. Družební charakter soutěže podtrhla přítomnost prezidenta DPO SR Pavla Celucha, který na slavnostním nástupu pozdravil nastoupené jednotky, zdůraznil
význam hasičů pro bezpečnost i společenský život v obcích a pozval přítomné na obdobnou soutěž připravenou na poslední dubnový víkend ve Zlatém. Současně předal zdravici starosty SH ČMS ing. Karla Richtra. Své poselství soutěžícím přednesl i ředitel ÚO HZS Přerov plk. ing. Miroslav Čoček, zástupce spoluorganizátora soutěže.

Co se dělo

Na start odpolední štafety se v tomto ročníku postavilo 12 šestičlenných družstev. V týmu s univerzálním názvem Haná nechyběl Martin Jemelka z Henčlova, který jako jediný soutěžil ve všech ročnících soutěže. Celý průběh soutěže provázelo krásné jarní počasí. Vzhledem k počtu soutěžních družstev byla vytvořena jen jedna soutěžní dráha, která přítomným divákům umožňovala detailně sledovat a posuzovat výkony soutěžících. Každý ze soutěžících musel překonat 1,5m vysokou bariéru, překážky přeskoč – podlez – přeskoč - podlez a sestavu deseti pneumatik. Vždy dva závodníci v týmu pak motali 20-ti metrovou hadici B75, provedli 40 úderů na hamerboxu či přenesli dva 25-ti litrové kanystry. Polovina týmu pak svůj soutěžní pokus začínala skluzem z lešeňové věže, druhá jej naopak výstupem na ni po provazovém žebříku končila.

Zlato pro tým z Dřevohostic

Stejně jako v předchozích ročnících bylo snahou zařadit co nejvíce úkolů, které představovaly či imitovaly
činnosti, s nimiž se hasičské jednotky setkávají, či mohou setkat při své zásahové činnosti. V nepravidelném
pořadí se střídaly úkoly fyzicky náročné, technicky orientované s prověrkou profesních znalostí. U všech
však byly nutné patřičné vědomosti, souhra všech členů týmu, rychlost rozhodování a schopnost převést
všechny získané dovednosti do praxe s případnou dávkou improvizace.
Vzhledem k počtu týmů a hladkému průběhu soutěže proběhlo vyhodnocení ještě za tmy a vládla při něm
výborná nálada. První místo a již v pořadí šestou Radslavskou přilbu a celý soubor věcných cen si vybojoval
nejúspěšnější účastník soutěže, tým z Dřevohostic, stříbrnou příčku obsadil Osek nad Bečvou a bronz si
vybojovali loňští vítězové ze Sveržova. Vítězem však byl zcela jistě každý z účastníků soutěže, neboť
všechny týmy dorazily do cíle a zdárně se vypořádaly se všemi nástrahami připravené trati.